SLOVO A GESTO
“PALABRA Y GESTO”

PROGRAM

BLOK 1: Levantské zpěvy (Malaga, Taranto, Cartagena…)
BLOK 2: farruca, tango…
BLOK 3: romance, soleá, fandango…

Přibližná délka představení: 70 minut.

Komunikace je životně důležitá pro každého člověka. A právě z tohoto předpokladu vychází představení “Palabra y gesto”, které rozvíjí základní linie tohoto konceptu. 

Jedná se o představení bez dějové osy vychází z konverzace mezi zpěvem (slovem) a tancem (gestem), a to v rámci společného jazyka: flamenca.

Hraje se:

8.12. Brno – Semilasso
10.12 Praha – Divadlo Brodway
11.12. Hradec Králové

více informací...

Někdy se tak děje s laskavostí, pomalu a mírně, jindy zas vášnivě a se žhavou zběsilostí, ale vždy ve vazbě na tuto jedinečnou a přetrvávající potřebu člověka : potřebu komunikovat.

 Prostřednictvím jazyka, který je flamencu vlastní, se proniká od jeho tradičnějších sfér až do těch nejpokrokovějších. Vnímáme zde výbušný tanec a pak najednou zas jakési interní tančení, které cítíme pod kůží. A to vše při hlubokém respektu ke klasickým tanečním figurám, které se propojují se svébytným moderním projevem, a to za přetrvávající rovnováhy, která má umožňovat žádoucí vzájemnou konverzaci

DAVID CORIA a ANA MORALESOVÁ

DAVID CORIA

Narodil se v Seville v r. 1983. Učil se u mistrů svého oboru jako Paco Fabra, Lola Mesa, Aurora Bosh, José Granero, Juana Amaya, Aída Gómez, José Antonio, Carlos Robles, Ana María Bueno, Eva La Yerbabuena, Belén Fernández atd. a studoval na Taneční konzervatoři v Seville (Conservatorio Profesional de Danza de Sevilla), kde pokračoval ve studiu flamenca a španělského tance. V r. 1998 byl vybrán za člena souboru “Taller Flamenco” při Compañía Andaluza de Danza, který řídil José Antonio.

V r. 1999 vystupoval v představení “Puntales” Antonia “el Pipa”, kde působili umělci jako Juana “la del Pipa”, Milagros Mengíbar a María del Mar Moreno. V r. 2000 se stal členem souboru Aídy Gómezové a následně vystupoval i ve filmu “Salomé”, který režíroval Carlos Saura. V r. 2001 byl vybrán do Španělského národního baletu (Ballet Nacional de España), který řídila Elvira Andrés a později José Antonio; zde působil v rámci úžasných choreografií jako např. “Medea” od José Granera, “Danza y Tronío” od Marienmy, “Fuenteovejuna” od Antonio Gadese, “Concierto de Aranjuez” od Pilar Lópezové, atd. a vystupoval rovněž jako sólista mj. v “Ilusiones F.M.” od Maríi Pagèsové, “La Leyenda” a “Café de Chinitas” od José Antonia.

Také spolupracoval se soubory “Dos por medio” Estévez & Paños, Cía. Rubén Olmo, v souboru tance flamenco Rocío Moliny a pracoval jako choreograf a tanečník v souboru Rafaely Carrasco v představení “150 gramos de pensamientos”, “Con la música a otra parte” a “Vamos al tiroteo”, které bylo vyhodnoceno na Sevillském bienále (Bienal de Sevilla) v r. 2008 jako představení s nejlepší choreografií festivalu.

Působil jako hostující profesor Vyšší taneční konzervatoři Maríi de Avíla v Madridu (Conservatorio Superior de Danza de Madrid “María de Ávila”) i jako choreograf pozvaný souborem “La Real”, který je přidružen ke Královské taneční konzervatoři v Madridu (Real Conservatorio Profesional de Danza de Madrid “Marienma”).

V r. 2010 byl vybrán německým odborným časopisem Tanz za “nejlepšího tanečníka roku” a v květnu 2016 získal cenu Andaluské akademie scénických umění jako nejlepší mužský interpret tance flamenco.

V r. 2013 byl jmenován tanečníkem a choreografem v Andaluském baletu flamengo (Ballet Flamenco de Andalucía) pod řízením Rafaely Carrasco.

ANA MORALESOVÁ

Ana Moralesová se narodila v r. 1982 v Barceloně, kde také začala studovat tanec na konzervatoři. Její otec pocházel ze Sevilly a matka z Melilly. V 16 letech se přestěhovala do Sevilly, kde po dobu 3 let měla stipendium od Andaluského tanečního souboru (Compañía Andaluza de Danza – CAD), který tehdy řídil a koordinoval a kde pokračovala ve studiu flamenga. Jejími profesory byli mj. Rafael Campallo, Alejandro Granados, Juana Amaya, Eva la Yerbabuena, Isabel Bayón a Andrés Marín.

Profesní debut Any Moralesové se uskutečnil v rámci divadla “Teatro de La Maestranza” na bienále v Seville v r. 2000 s představením „Puntales“ pod vedením Antonia “El Pipa”. V r. 2001 se pak stala členkou souboru CAD.

Jako tanečnice v r. 2005 spolupracovala na filmu “Iberia” režiséra Carlose Saury a vystupovala ve filmu Skandální (“Por qué se frotan las patitas?”) režiséra Álvaro Bejinese. Rovněž také působila v rámci souboru Javiera Latorre v představení “Triana” uváděného na festivalu v Jerez de la Frontera (Cádiz) a v souboru Andrése Marína v “Asimetrías“.

V r. 2008 vystupovala v představení flamenca “Kahlo Caló” Amadora Rojase, které se hrálo v divadle Teatro Villamarta v Jerez de la Frontera a které bylo inspirováno životem a dílem univerzální mexické malířky Fridy Kahlo. V tomto divadle také působila jako sólistka v představení Prošlý čas „Tiempo Pasado”, které řídil Juan Dolores Caballero “El Chino”.

 

SULIKO

Místo konání: Rudolfinum
Termín konání: 9. 11. 2018, 19:30 hod.

Žánr:
folklór z Gruzie

Web místa:
www.rudolfinum.cz

Předprodej: Obchodní oddělení Comedy production (na těchto stránkách) , Go-out, a dále v obvyklých předprodejích.

Soubor sólistů Tbiliské opery „Suliko“ byl založen v roce 2007. Je to jeden z nejpopulárnějších folklórních souborů v Gruzii. Bez přehánění se jedná o unikátní kolektiv. Je to jediný soubor na světě gruzínské folklórní hudby, kde jsou interprety současní sólisté opery. Soubor „Suliko“ je miláčkem publika nejen v Gruzii, ale i za jejími hranicemi. Gruzínská hudba, folklór, vícehlasný zpěv se staly obchodní značkou Gruzie.

více informací...

Mnoha lidem na světě se zalíbila gruzínská hudba. Všude zanechávají okouzlující, nezapomenutelný dojem, soubor „Suliko“ s velkým úspěchem vystupoval v Německu, Francii, Polsku, Litvě, Lotyšsku, Turecku, Řecku, Izraeli, Americe a dalších zemích. V jejich obsáhlém repertoáru je folklór, gruzínské městské písně (romance), které jsou interpretovány vícehlasně. Soubor se mnohokrát účastnil oficiálních recepcí gruzínských velvyslanectví v různých zemích světa. Byl vyznamenán státními cenami.

„Suliko“ je poprvé v Praze. Jejich koncert v Rudolfinu bude debutem. Koncert opravdu slibuje se stát nezapomenutelnou a neobvyklou podívanou.